ISO 14001 standardı nedir?

ISO 14001 standardı, bu standartla ilişkilendirdiğiniz ilk kelime "Ekoloji" ise, o zaman tebrikler doğru yoldasınız. 9001 geneldir ve ISO 22000 gıda güvenliğine odaklanır, ISO 14001 çevre yönetim şemasıyla ilgili bir dizi gerekliliği içerir. Bu standart, işletmenin çevresel verimliliğini artırmayı, çevre mevzuatına uyum, raporlama, işletme çalışanlarının sorumluluğu ve katılımını amaçlayan işletmenin çevre güvenliği konularında daha katıdır.

Standardın amaçları nelerdir?

Her işletmenin çevre üzerindeki etkisindeki özellikler ve farklılık nedeniyle, bu standart çevre yönetimini etkin bir şekilde uygulamak için geliştirilmiştir. İşletmelerin her birinin çevre üzerindeki etkisini düzenlemek. Standardın gereklilikleri, kuruluşlarda en etkili ve verimli çevre yönetimi uygulamalarını teşvik etmenin yanı sıra: farklı kuruluşlar için yararlı, kullanılabilir, uygun maliyetli, sistematik, esnek ve uyarlanabilir araçlar sağlamaktır.

Kimin bir standarda ihtiyacı var?

ISO 14001 standardı yönetim standartlarından biri olduğu için genel olarak faaliyetlerini geliştirmek isteyen ve aynı zamanda kaynakları daha verimli yönetmeyi öğrenmek isteyen tüm kuruluşlar için faydalı olacaktır. Standart uyum:
· Herhangi bir şirket için, yüksek riskli bir şirket veya düşük riskli bir şirket olabilir.
· Eşsiz ekipman üretenler ve tedarikçileri için.
· Yerel yönetim topluluklarının yanı sıra hizmet üreten veya sağlayan şirketler
· Kamu ve özel sektör dahil olmak üzere sanayi sektörleri için.
· Büyük çok uluslu şirketler için.

ISO 14001'in Faydaları?

Standart, işletmelerin çevreye olan etkisini azaltabilmek için geliştirilmiştir. Şirket, çevreye daha iyi katkıda bulunabilmenin yanı sıra, bir dizi fayda, bilgi ve çevre yasalarına uygunluk kazanır, düzenleyici ve çevresel ceza riskini azaltır, bu da şirketin bir bütün olarak verimliliğini artırır. Ayrıca üretim maliyetlerini düşürürler, atık miktarını ve kullanılan kaynakları azaltırlar.Ayrıca şu avantajları da unutmamalıyız:
· faaliyetlerini planlama yeterliliği;
· kaynakların uygun şekilde tahsisi;
· eğitimlerin sağlanması;
· tartışmalar için toplantılar düzenlemek;
· ölçülebilir hedefler belirlemek;
· sürekli iyileştirme felsefesi ile tutarlı organizasyonun işleyişi
Ayrıca standart uluslararası düzeyde kabul gördüğü için uluslararası pazarlara girişte etkilidir ve sadece bu amaca eşlik edecektir. Tüketicileri de unutmamalıyız, çünkü onlar için sadece kalite değil, aynı zamanda güvenlik ve standartlara uygun güvenli üretim, tüketici için bir garantördür ve piyasada avantaj sağlayan bir güvenilirlik işaretine neden olur. , sertifikasız şirketler arasında.
Bize Ulaşın
E-posta: help@certgic.com
Telefon: +49 91128707018
Adres: Fürther Str. 27, 90429, Nürnberg, Almanya
Hızlı Linkler
Telif Hakkı © 2021 Company GIC GmbH. Tüm hakları Saklıdır.
Bu web sitesi, en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
Peki