ISO 9001 standardı nedir?

ISO 9001, iyi şirket yönetiminin temelidir!
ISO 9001 -ürün ve hizmetlerin kalitesini iyileştirmek için iş süreçlerinin yönetimini değerlendiren bir yönetim sistemi. Standart, sonraki iyileştirmeler için gerekli tüm kriterlere sahip olduğundan, şirketlerde kalite yönetim sisteminin (KYS) temel aldığı dünyadaki en yaygın standarttır.
ISO 9001 bir parçasıdır9000 standartlar hattışirketlerin kalite yönetim sistemi için gereksinimleri tanımlayan uluslararası standartlardır. ISO (Uluslararası Standardizasyon Örgütü), standardizasyon için uluslararası bir kuruluştur..

Standart nerede geçerlidir?

Her şirketin görevi, tüketicinin memnun kalması için mal ve hizmetlerin kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. Bu amaca ulaşmak için, iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi gerekliliği ve kalite yönetimi olasılığını içeren bir dizi standart vardır. Standartlar, şirketin sistemini yönetmek için araçlar içerir. Ve ISO standartları kalite yönetiminin tüm yönlerini kapsar. ISO 9001 standardı, yönetim sistemini iyileştirmeyi amaçlar.Yönetim sistemi, bir şirketin kaliteli bir nihai sonuca ulaşabileceği bir yaklaşımı içeren bir yapıdır. İdeal bir dünyada, tüm çalışanlar herhangi bir görevi her zaman eşit derecede iyi yerine getirebilir, ancak gerçekte her şey oldukça farklıdır. Bu nedenle, her çalışanın kendisine verilen görevlerin yerine getirilmesi için açık talimatlara ve gereksinimlere ihtiyacı vardır. Bu, ISO 9001'in ana hedefidir, iş yapma süreçlerini sistematize etmek, kalite yönetim sistemidir.

Kimin bir standarda ihtiyacı var?

Bazı işletmeler gayet iyi olduklarını ve bir standarda ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar. Ancak bunu okuyorsanız ve bu noktaya geldiyseniz, standardizasyona zaten ihtiyacınız var demektir. Aşağıdaki durumlarda ISO 9001'e ihtiyacınız vardır:
  • Uluslararası pazara girmeyi planlıyor musunuz?? Çoğu zaman, uluslararası şirketler, ISO 9001 standardı uluslararası olduğu ve bunun için birçok kapı açık olduğu için, mal üretiminin kalitesinin onaylanmasını ister.
  • Pazar rakipleri arasındaki imajı ve önemi geliştirmek. Bu standarda göre sertifikasyondan geçtikten sonra, tüketicilerinize mal üretiminin kalitesi hakkında bilgi verir ve aynı zamanda sizi arka planda daha iyi yapan garantiler verirsiniz.sahip olmayanlar.
  • İhalelere katılım. İhalelerin de kendi gereksinimleri vardır ve genellikle bu gereksinimler bir KYS'nin varlığını içerir.

ISO 90001'in Faydaları?

Yukarıdakilere dayanarak, avantajlar çıplak gözle görülebilir:
  • Uluslararası pazarlara girme fırsatı
  • Şirketin imajını iyileştirmek
  • Tüketici güveni
  • Pazarda rekabet gücünü artırmak
  • İhale rekabet gücü
  • Üretim yönlerini geliştirmek ve kaliteli hizmet sunmak
  • Yönetim süreçlerinin optimizasyonu.
Bazı küçük şirketler, standartları kullanmaları için henüz çok erken olduğunu düşünebilir ve şu anda asıl görevlerinin iş geliştirme olduğunu düşünebilir. Ancak geliştirme için acele ederken, en önemli araçlardan birini, küçükten büyüğe herhangi bir şirket veya kuruluşun sahip olması gereken bir kavram olan aynı geliştirme YÖNETİMİ'ni kaçırabilirsiniz, çünkü açık ve doğru bir şekilde belirlenmiş görevler ve hedefler yalnızca başarılı işlere eşlik eder. geliştirme ve daha iyi olmaya yardımcı olur.
Bize Ulaşın
E-posta: help@certgic.com
Telefon: +49 91128707018
Adres: Fürther Str. 27, 90429, Nürnberg, Almanya
Hızlı Linkler
Telif Hakkı © 2021 Company GIC GmbH. Tüm hakları Saklıdır.
Bu web sitesi, en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
Peki