ISO 22000 to norma zarządzania bezpieczeństwem żywności. Norma ISO 2200 jest standardem zarządzania jakością, podobnie jak ISO 9001, ale jeśli norma ISO 9001 ma na celu zarządzanie systemami zarządzania jakością i jest wspólna dla wielu branż, to norma 22000 dotyczy żywności bezpieczeństwa i ma węższe zastosowanie, ponieważ jest ukierunkowany na łańcuch żywnościowy, od hodowli po przetwórstwo.
Wymagania oparte są na systemie ISO 9001 i są do siebie bardzo podobne, jednak ISO 22000 nadal zwraca większą uwagę na bezpieczeństwo i przydatność żywności niż na jakość.
ISO 2200 obejmuje HACCP, który pozwala analizować wszystkie możliwe zagrożenia i monitorować punkty kontroli, ponieważ obliczanie ryzyka jest częścią poprawy bezpieczeństwa żywności, a znajomość skutecznych środków kontroli ryzyka jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa żywności.
Gdzie obowiązuje norma? Norma ISO 22000 przeznaczona jest do certyfikacji systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności organizacji uczestniczących w łańcuchu żywnościowym, przetwarzających lub produkujących:
- produkty o krótkim i długim okresie przydatności do spożycia,
- składniki żywności,
- produkty zwierzęce,
- opakowania do żywności,
- ekwipunek,
- środki czyszczące.
Kto potrzebuje standardu? Często standard jest potrzebny tym, którzy są „przypieczeni” i pilnie, bez względu na to, jak smutno to zabrzmi, możesz ostrzec się przed niepotrzebnym zamieszaniem, na przykład, jeśli:
- Nie masz pewności, że przeanalizowałeś wszystkie czynniki i wszystkie zagrożenia związane z produkcją i marketingiem produktów
- Nie ma pewności co do wszystkich dodatków, składników surowców
- Nie możesz dokładnie powiedzieć, jak optymalne są przyjęte przepisy
- Roszczenia od klienta/klienta napływają coraz częściej
- Czy produkt wchodzi na rynek międzynarodowy?
- Kwoty ubezpieczenia w zawieranych umowach na dostawę produktów do klientów są kilkukrotnie wyższe niż kwoty, które są zwykle akceptowane, jeśli podobne przedsiębiorstwa posiadają certyfikaty zgodności z systemem zarządzania bezpieczeństwem np. w systemie HACCP
Korzyści z ISO 22000? Na podstawie powyższego zalety są widoczne gołym okiem:
- Norma opiera się na systematycznym podejściu, które wpływa na wszystkie kluczowe parametry bezpieczeństwa żywności na każdym etapie procesu technologicznego;
- Kontrola wszystkich aspektów wpływających na bezpieczeństwo oryginalnego produktu.
- Podział odpowiedzialności za zapewnienie środków bezpieczeństwa przy produkcji i przechowywaniu produktów spożywczych.
- Koncentracja głównych wysiłków i zasobów przedsiębiorstwa na zidentyfikowanych punktach krytycznych i kontrolnych.
- Terminowe stosowanie środków zapobiegawczych.
- Zwiększenie zaufania konsumentów do produktów.
- Ekspansja rynków zbytu.
- Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa i produktów.
- Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej.
- Budowanie silnej reputacji w zakresie produkcji wysokiej jakości i bezpiecznej żywności
- Dokładne znajdowanie punktów kontrolnych i uzyskanie niezbędnego w odpowiednim czasie poziomu kontroli nad nimi.